Benimblog

Ekrana Basırma ( echo ve print )


Php ile bir değeri ekrana yansıtmak yani bastırmak istiyorsak,echo veya print kullanmamız gerekir.Bu sayede istediğimiz şeyleri ekrana yansıtabilir veya istemediğimiz şeyleri ekrana yansıtmadan sadece arka planda çalışır kod halinde bırakabiliriz.ikisi de hemen hemen aynı işleri yapmaktadırlar.Sayfamızda ekrana bir yazı yazdıracaksak her iki komutu da kullanarak bu işlemleri gerçekleştirelim.

echo "Merhaba" ;

Bu örnek sayfaya Merhaba yazacaktır.Şimdiden aynı işlemi print ile yapalım.

print "Merhaba" ;

Bu örnek de sayfaya Merhaba yazacaktır. Her ikisi de büyük harf,küçük harf duyarlı değillerdir.İsterseniz echo ve print şeklinde, isterseniz de ECHO ve PRINT şeklinde,hangisi daha kolayınıza geliyorsa o şekilde kullanabilirsiniz.Burada dikkat edilmesi gerek en önemli konu inceleyecek olursa yazacağımız değerin önüne ve sonuna tırnak işaretleri kullanmış olmamız.Kullanacağımız tırnak işareti ' ( Tek tırnak ) ise keinlikle ' ile bitirmek ve ; ile sonlandırmaktır.Kullanacağımız tırnak işareti " ise kesinlikle " ile başlatmak " ile bitirmek ve ; ile sonlandırmaktır. Şimdi dogru ve yanlış kullanımları görelim.

echo Merhaba;

echo 'Merhaba';

print Merhaba;

print 'Merhaba';

Bu örnekteki tüm tırnak kullanım şekilleri doğrudur ve çalışacaktır.

echo Merhaba';

echo 'Merhaba;

print Merhaba';

print 'Merhaba;

Bu örnekteki tüm tırnak kullanım şekilleri hatalıdır ve sayfa hata kodu çıkartarak yazılımınızın çalışmamasına yol açacaktır.


Yorumlar