Benimblog

Web Sitelerinin Anatomisi


Günümüzde yavaş yavaş kullanımı azalan tablolu tasarımlar yerine CSS'de div'lere bırakıyor.Bir çok sitenin genel yapısı aşagıdaki gibidir.

Container : Bu yapıya genel olarak baktığımızda en dışta Container yer alıyor.Bu sayfanın taşıyıcısıdır.Tüm elemanlar bunun içinde yer alır ve genelde olmazsa olmazlardandır.

Header : İçine sitemizin logosunun ve navigasyon buttonlarını yerleştirildiği alandır.

Sidebar : Anket,Takvim,Alt Navigasyon butonları gibi elemanların yer aldığı bölümdür.

Footer : Sayfaların altındaki menüler ve copyright gibi bilgilerinin yer aldığı alandır.Şimdi isterseniz bunları biraz daha detaylı inceleyelim.

Container ( Taşıyıcı ) : Tüm web sayfalarında kullanılır.Sayfada yer alan bütün elementleri taşır <body> etiketi veya <div> en sık kullanılan şeklidir.2 çeşit container vardır.

Göreceli ( Relative ) : Tarayıcı penceresine göre genişler veya daralır.

Sabit ( Fixed ) : Ayarlanan genişliğe sabitlenir ve tarayıcı pencere boyutuna göre değişir.

Tavsite Contaner'larınızı genellikle göreceli Container'ın içindeki elementleri fixed yapmanız.Çünkü Container dediğimiz yapı sayfanın body veya en dış katmanında yer alan bir adet div'dir.Yani sayfanıza x doğrultusunda bi background verdiğinizde fixed olursa;body container'da çok sıkıntı olmaz ancak div'lerde fixed olduğunu düşünürsek çözünürlüklere göre background ayarlamamız pek mümkün olmayacaktır.

Header ( Başlık ) : Genellikle web sayfanızın logosunun, navigasyon düğmelerinin,sloganlarınız ve bannerlarınızın yer aldığı bölümdür.Container'ın içinde yer alır ve ister fixed,isterseniz relative değer verebilirsiniz.

Logo : Adı üstünde logonuzun yer aldığı bölümdür.Sayfaları genellikle soldan sağa ve yukarıdan aşşağıya doğru okuruz.Dolayısıyla logo bölümü solda yer alır.bir dipnot olarak şunu da söyleyebilirim.Logolarınızı da navigasyon açısında anasayfa linki verin.Çünkü standart tip kullanıcılar anasayfa butonuna tıklamak yerine logoya tıklamayı tercih ederler.Bu da navigasyonda logoya anasayfa linki vermenin önemidir.Böylelikle kullanılabilirliği de arttırmış olursunuz.

Navigation : Sayfa navigasyonu en önmli elementlerden birisidir, sitenizi ziyaret edenin web sitenizi kullanabilmesi bu bölüme göre değişir.Genellikle yapıda görüldüğü gibi üstte yer alır Ancak sayfanın solunda veya sağında yer aldığıda görülür.

Main Content ( Ana İçerik ) : Sitenizin esas adamıdır.Çünkü kullanıcı aslında sitenize sırf buradaki bilgiler için gelir.Dolayısıyla çok fazla uzatmaya gerek yok.Sitenizin içeriğinin yer aldığı alandır.

Sidebar : Sitenizin site içi araması , reklam , abonelik bağlantılarının ( RSS ) , twitter , friendfeed,kısa iletişim bilgileri , anket vs...'nin yer aldıgı alandır.Bu alanı kullanmak her ne kadar gerekli olmasada bir çok web sitesinde bu bölüm bulunur.illaki sag tarafta yer almaz , solda da yer alabilir.Hatta bir sayfada 2 tane biri sagda biri solda sidebar yer alabilir.Artık o sizin tasarımınıza kalmış

Footer ( Alt Alan ) : Adından da anlaşılacağı gibi sayfaların en alttaki elementidir.Bu element ziyaretçilerinize sayfanın sonunda oldugununu söyler.Header gibi Footer'ın da kullanılması zorunludur.Bu alanda da Copyright ( Telif Hakkı ) , yassal Uyarılar , Site haritası , Sitenizin bazı alt sayfalarının linklerinin,kısa iletişim bilgilerinizin ( e-mail adresi vs.. ) yer aldıgı bu bölüm diğer önemli içeriklerden bahsetmek içinde kullanılabilir.


Yorumlar